Olej do silników Zetor

Jaki olej do silników Zetor?

Silnik jest najważniejszym elementem w każdej maszynie dlatego tak ważna jest dokładna filtracja oleju aby zapewnić długotrwałą i bezawaryjną eksploatację.

Poziom oleju powinien być utrzymywać się pomiędzy poziomami „Min” a „Max, a ciągnik w czasie kontroli musi znajdować się na poziomej powierzchni aby wskazać jego prawidłową wartość. Istotna jest systematyczna wymiana oleju silnikowego oraz staranne dobieranie filtrów i ich czyszczenie.

Okresy wymiany olejów i filtrów określa producent ciągnika w warunkach gwarancji lub instrukcji obsługi dołączonej do pojazdu. Marka Zetor dla większości modeli ciągników zaleca pierwszą wymianę oleju silnikowego po przepracowanych 100 mtg, a kolejne co 500 mtg lub 1 rok.

Nieterminowa wymiana oleju silnikowego może grozić nieodpowiednim smarowaniem silnika, co przyczynia się do blokowania pierścieni lub przytykania kanałów olejowych czyli zanieczyszczeniem silnika osadami i dodatkowymi kosztami serwisowania.

Do wymiany oleju najlepiej przystąpić po zakończonej pracy, gdy silnik jest jeszcze ciepły (olej łatwiej spłynie z poszczególnych elementów silnika). Jeśli dokonujemy wymiany bez wcześniejszej pracy ciągnika, należy włączyć maszynę, aby popracowała przez kilka minut na wolnych/niskich obrotach.

Wymieniając olej należy w szczególności zadbać o czystość. Do wnętrza silnika nie mogą dostać się żadne nieczystości, a zwłaszcza drobiny piasku. Do czyszczenia elementów warto stosować jednorazowe czyściwa techniczne lub papierowy ręcznik. Zużyty olej trzeba odpowiednio zabezpieczyć (wlać do zamykanego pojemnika) oraz prawidłowo zutylizować. Wykonując wiosenny przegląd nie zapominajmy także o wymianie filtra oleju.

Właściwa i terminowa wymiana oleju uchroni silnik przed nie odpowiednią eksploatacją i zapewni dłuższą żywotność oraz lepszą jakość pracy maszyny. Zachęcamy do korzystania z usług naszego Serwisu, gdzie podczas przeglądów zapewniamy gwarancję jakości usługi i użytych olejów.


29 Paź 2018• CIĄGNIKI • MASZYNY ROLNICZE • CZĘŚCI ZAMIENNE